Wypoczynek w gminie Lubasz

Gmina Lubasz położona na skraju Puszczy Noteckiej należy do jednego z najbardziej malowniczych regionów Wielkopolski. Jej atuty, to przyrodnicza różnorodność, obecność obiektów zabytkowych, czyste środowisko, a także przyjaźni ludzie.

Istniejąca baza turystyczna pozwala na realizację wielu form wypoczynku, począwszy od tradycyjnego wygrzewania się na plaży, a skończywszy na wędrówkach pieszych i rowerowych, jeździe konnej, wędkowaniu, a nawet wspinaniu się na ścianie wspinaczkowej.

Pięknie położone jezioro z plażą strzeżoną, wypożyczalnią sprzętu wodnego, polem kempingowym, domkami drewnianymi i holenderskimi, boiskami sportowymi Orlika, skate parkiem i amfiteatrem, są do dyspozycji wczasowiczów i turystów przybywających do Lubasza. Ośrodek wypoczynkowy w Lubaszu szczególnie gorąco zachęca rodziny z dziećmi, bowiem oddany w tym roku do użytku wspaniały plac zabaw oraz zamknięty dla ruchu pojazdów teren ośrodka stwarzają doskonałe, i przede wszystkim bezpieczne, warunki dla ich wypoczynku. Ośrodek dysponuje obecnie ok. 44 miejscami noclegowymi oraz polem campingowym z pełnym zapleczem socjalnym na ok. 150 miejsc, a czynione są działania w kierunku poszerzenia tej bazy o kolejne miejsca, łącznie z prywatnymi kwaterami powstałymi  na terenie ośrodka.

Powierzchnię gminy Lubasz w 47% zajmują lasy z dużym bogactwem grzybów, jagód, zwierzyny leśnej, której obecność przyciąga rzesze myśliwych, zarówno z kraju, jak i zagranicy.  Dwa  jeziora: Duże i Kruteckie, to raj dla wędkarzy, można w nich złowić wspaniale okazy szczupaka i węgorza.

A więc baza noclegowa jest do dyspozycji grzybiarzy, wędkarzy, myśliwych, a także grup sportowych, wycieczek i innych grup turystycznych, tak w sezonie letnim, jak i poza sezonem.

Na terenie gminy znajduje się wiele atrakcji turystycznych, we wsi Dębe, na najwyższym wzniesieniu regionu stoi wiatrak – koźlak, odrestaurowany niedawno, którego wnętrze udostępniane jest do zwiedzania przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu. Wiatrak produkował kaszę i mąkę do 1950 roku.  Dzięki funduszom unijnym i gminnym wyasygnowanym na jego remont, stanowi obecnie cenną pamiątkę i wartość historyczną.

W Kruczu dzięki ścieżce przyrodniczo-leśnej turysta poznać może tajemnice i piękno lasu, Trasa podzielona jest na 3 części: pieszą (6 km, kolor czerwony), pieszą lub rowerową (12 km, kolor żółty) i rowerową (20 km, kolor brązowy). Na 26 przystankach zapoznać się można z ochroną przyrody, różnorodnością biologiczną, nasiennictwem i szkółkarstwem, miejscami historycznymi, siedliskami, a nawet wałami wydmowymi. Ścieżka udostępniana jest przez Nadleśnictwo Krucz, a zaczyna się na terenie zespołu pałacowo-parkowego, gdzie jest też sala dydaktyczna z licznymi eksponatami edukacyjnymi.

Pobliski Kruteczek, schowany wśród lasów Puszczy Noteckiej, to miejscowość typowo letniskowa, z wieloma prywatnymi domkami wokół jeziora. Znajduje się tam  kamień upamiętniający pobyt w Kruteczku Kardynała Karola Wojtyły. W Sławnie znajduje się neoklasycystyczny pałac (1880) i park dworski, w którym znajdują się 22 drzewa-pomniki przyrody, niektóre w wieku ok. 150 lat.

 W Sokołowie przy drodze wojewódzkiej stoi jedyny w kraju pomnik spadochroniarzy, upamiętniający zwiadowczy zrzut podczas II wojny światowej. W Goraju zwiedzić można pięknie położony zamek Hochbergów z 1910 roku (obecnie internat Zespołu Szkół Leśnych), ekspozycję leśną w pomieszczeniach ZSL, a także Zagrodę dzików przy Leśnictwie Goraj. W sąsiedniej wsi Bzowo znajduje się pałac w stylu renesansowej rezydencji (1880). Goraj leży na skraju tzw. Szwajcarii Czarnkowskiej, wśród lasów, pagórków morenowych i stromej krawędzi doliny rzeki Noteć.

W Lubaszu widoczne są ślady bogatej przeszłości, późnobarokowy kościół p.w. NNMP (1750), z polichromią prof. Wacława Taranczewskiego i obrazem Matki Boskiej Śnieżnej z 1600 roku (cel licznych pielgrzymek), dzwonnica kościelna (gotyk angielski), klasycystyczny pałac z przyległym parkiem oraz rzadkimi gatunkami drzew i roślinności.

Baza hotelowa jest bardzo różnorodna. Są hotele zlokalizowane w Lubaszu (Hotel- restauracja “Meteor” i “Dworek”). Powstało też kila gospodarstw agroturystycznych: w Miłkowie (“Chata Miłkowska”), Dębem (“U Lewandowskich”, “Zameczek na Skarpie”, Tomasz Mleczko), Stajkowie (“Nad Stawem”),  Nowinie (“Gacówka”), Kruteczku (“Niedźwiedzia Gawra”), Goraju (I. M. Przywara), Jędrzejewie (H. B. Wlekły), Elżbiecinie (Z. Ćwieczkowski). 

Przez gminę Lubasz, wzdłuż jeziora i dalej przez Goraj w kierunku Czarnkowa wiedzie Transwielkopolska Trasa Rowerowa, z wieloma atrakcjami turystycznymi po drodze.

Turyści wybrać mogą dla siebie najbardziej atrakcyjną formę wypoczynku i cieszyć się walorami przyrodniczymi dostępnymi w Gminie Lubasz, bliżej natury, w ciszy lasów, z czystą wodą i powietrzem, z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Informacje o ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Dużym  w Lubaszu są dostepne pod nastepującymi adresami:

www.gok-lubasz.pl, www.meteor.turystyka.pl, www.eholiday.pl, www.noclegi.pl