Goraj – Bzowo

Sołectwo: Goraj – Bzowo
Liczba mieszkańców – stan na 31.03.2015 r.: 440 osób
Sołtys wsi: Pawlak Tadeusz
Adres: Goraj 45, 64-720 Lubasz
nr telefonu: 67 255 61 76
Miejscowości wchodzące w skład sołectwa Bzowo, Goraj

Bzowo

Dawna wieś folwarczna leżąca w pobliżu znanego szlaku handlowego prowadzącego z Poznania na Pomorze przez Szamotuły, Lubasz i Czarnków. W średniowiecznych dokumentach Bzowo wymieniane jest od 1394 roku m.in. jako dostawca zboża na targi w pobliskim Czarnkowie.
W drugiej połowie XV. stanowiąc własność szlachecką należało do Jana Baronowskiego następnie do Jana Pienińskiego. Od XVIII w. Bzowo należało do dóbr czarnkowskich będących w tym czasie w posiadaniu rodu Świniarskich. Ok. 1880 roku administracja pruska w ramach represji za udział Winiarskich w Powstaniu Styczniowym w 1863 r. doprowadziła do przymusowej sprzedaży majątku. Od tego czasu właściciele Bzowa zmieniali się stosunkowo często. Ostatnim przed II wojną światową właścicielem majątku był Cegielski – aptekarz z Poznania.
W Bzowie znajduje się pałac zbudowany ok. 1880 roku. Stylem nawiązuje do typu renesansowej rezydencji popularnej wśród wielkopolskiego ziemiaństwa jednak w skromniejszej wersji. Dopełnieniem części rezydencjonalnej zespołu dworskiego pozostaje park krajobrazowy z 2 poł. XIX w. o obszarze 4 ha, gdzie na uwagę zasługuje jedno z najstarszych drzew – okazały Dąb Mikołaj – upamiętniający pożyteczną działalność jednego z właścicieli Bzowa Mikołaja Świaniarskiego.

Goraj

Według dawnych źródeł historycznych wieś Goraj należała do rozległych dóbr czarnkowskich. Dokument z 1497 roku po raz pierwszy potwierdza istnienie wsi. Od 1837 roku ogromne dobra ziemskie m.in. wraz ze wsią Goraj zostały zakupione przez znana i wpływową rodzinę von Hochberg. Ok. 1,5 km na północ od wsi na wzgórzu wznosi się zamek wzniesiony w latach 1910-1911 dla Wilhelma Bolka Emanuela von Hochberg i jego żony Annemarie von Arnim. W zamierzeniach właściciela miała być to nowa okazała siedziba bocznej linii Hochbergów, posiadająca tutaj ogromne dobra. Wybuch wojny i zmiany jakie po niej nastąpiły nie pozwoliły jednak na zrealizowanie tej wspaniałej koncepcji.
Goraj chętnie odwiedzany jest przez uczniów i absolwentów znajdującego się pośród tutejszych lasów Technikum Leśnego. Okoliczne lasy, bogato zróżnicowana roślinność, polodowcowa rzeźba terenu z wysokimi wzgórzami polodowcowymi, wąwozami i widoczną doliną Noteci czynią Goraj miejscem wartym odwiedzin. Wyobraźnia pomoże przenieść się na chwilę w góry…