Opis gminy

Gmina wiejska Lubasz:

powiat czarnkowsko-trzcianecki, województwo wielkopolskie,
powierzchnia 167 km²,
7601 mieszkańców (dane na 31.05.2014 r.).

Malownicze położenie na skraju Puszczy Noteckiej, bogactwo wydm śródlądowych, pagórków, rynnowe jeziora już na początku wywołują przyjemne skojarzenia gości i mieszkańców. Podobnie jest w kwestii gospodarczej. Gminę charakteryzuje dobra gospodarka rolna. Średni areał jednego spośród 1015 gospodarstw to ponad 15 ha. Z racji położenia lasy pokrywają niemal połowę powierzchni terenu, dzięki czemu równie ważną dziedziną gospodarki jest leśnictwo.

Pośród urokliwych miejsc nie zabrakło terenów pod zakłady przemysłowe, w których zatrudnienie znajduje kilkaset osób. Dziś do największych pracodawców należą: „Plastmet” – producent mebli ze stali nierdzewnej, „Lubacell” – producent baterii i ogniw cynkowo – powietrznych, Zakład Piekarniczo – Cukierniczy Magdalena Sendal. Gmina ciągle oferuje tereny inwestycyjne pod produkcję przemysłową i usługową. Doskonale, jak na gminę wiejską, rozwinięty jest sektor usług. Znakomicie rozwinęła się, szczególnie w miejscowości gminnej, sieć handlowa, gastronomiczna i noclegowa. Dzieje się tak głównie za sprawą jezior: Dużego w Lubaszu i Kruteckiego w Kruteczku. Możliwość aktywnego wypoczynku, bogactwo lasów, szereg imprez kulturalnych oraz rekreacyjnych, powiększająca się z roku na rok baza sportowa od lat zachęcają do przyjazdu turystów z wielu zakątków Polski i nie tylko. Najłatwiej o nocleg w Lubaszu – miejsca noclegowe jakim dysponuje Gminny Ośrodek Kultury, zajazdy, gospodarstwa agroturystyczne, prywatne domki campingowe – stwarzają szeroki wachlarz możliwości.

Konsekwentnie rozwija się też turystyka sakralna. Pielgrzymi z zainteresowaniem zwiedzają najciekawszy zabytek w gminie – kościół p.w. Narodzenia NMP wzniesiony w stylu barokowym w latach 1750-61, którego ołtarz główny zdobi obraz Matki Boskiej Śnieżnej z początku XVII w. ukoronowany papieskimi koronami w 2000 roku.
Warto obejrzeć także neogotycką dzwonnicę przy kościele w Lubaszu, średniowieczny kurhan w pobliskim parku, pałace w Lubaszu, Bzowie i Sławnie. Piękno powiązania architektury z przyrodą podziwiać można w Goraju, gdzie pośród wzgórz morenowych ród Hochbergów wzniósł na początku XX wieku okazały zamek.
Władze gminy bardzo starannie dbają o rozwój mieszkalnictwa indywidualnego. Mieszkańców przybywa, a inwestycje z zakresu infrastruktury ułatwiają im życie i wpływają na pozytywny klimat społeczny.