Nowina

Sołectwo: Nowina
Liczba mieszkańców - dane na 31.03.2015 r.: 148 osób
Sołtys wsi: Kinga Kurowska

Adres: Nowina 28, 64-720 Lubasz
nr telefonu: 67 255 6428, 607 834 141

Położenie

Pod względem administracyjnym wieś Nowina położona jest na terenie gminy Lubasz, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim w odległości 7 km od Lubasza i 15 km od miasta powiatowego Czarnkowa. W subregionie pilskim, na terenie północnej wielkopolski.

Historia miejscowości

Wieś powstała w XIX wieku jako osada leśna. Pierwsi osadnicy wyrąbali lasy i zaczęli uprawiać ziemię. Miejscowa legenda głosi, że byli to Wyrębkowie. To nazwisko do dzisiaj zresztą można spotkać w Nowinie.

Wieś znajduje się na skraju Puszczy Noteckie i otoczona jest pięknymi lasami. Centrum Nowiny stanowi kilkanaście zagród usytuowanych przy głównej drodze. W tym miejscu mieści się sklep i przystanek autobusowy. Niedaleko stoi zabytkowa figura św. Wawrzyńca, którą tutejsi mieszkańcy otaczają szczególną troską. Tuż za figurą znajduje się plac, na którym  w najbliższej przyszłości ma stanąć mała świetlica wiejska. Mieszkańcy własnymi siłami zorganizowali już w tym miejscu plac spotkań plenerowych. Dzięki tym obiektom utrzymany zostanie naturalny, centralny punkt wsi. Pozostałe zabudowania są bardzo rozproszone.

Przy drodze, która odchodzi w bok od głównego traktu znajduje się budynek z czerwonej cegły po byłej szkole podstawowej. Obecnie budynek znajduje się w rękach prywatnej osoby.

Zabudowa w centrum wsi to przede wszystkim tradycyjne domy mieszkalne z wysokim dachem dwuspadowym pochodzące głównie z 2 poł. XIX w i początku XX w. W ostatnich latach w Nowinie pojawiły się nowe budynki mieszkalne, które mają charakter domków letniskowych.  Zadbane ogródki letników sprowokowały mieszkańców do podejmowania działań pielęgnacyjnych swoich obejść. Centralne część wsi jest niezwykle zielona i czysta.


Miejscowości wchodzące w skład sołectwa: Nowina