Zarybianie jeziora w Lubaszu – materiał filmowy oraz artykuł o zarybianiu

01 gru, 2012 Gmina Lubasz

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego ukazującego akcję zarybiania jeziora w Lubaszu.

Aby obejrzeć film proszę kliknąć obrazek po lewej stronie.

Leczymy lubaskie jezioro

Lubaskie jezioro jest miejscem wypoczynku nie tylko dla naszych mieszkańców ale i coraz liczniej przybywających turystów. Jednak, aby cieszyło nas swym pięknem nie tylko teraz a także i w przyszłości trzeba o nie ciągle dbać. Dlatego też aby poprawić czystość wody w jeziorze Gmina Lubasz złożyła w Lokalnej Grupie Rybackiej „Warta-Noteć” we Wronkach wniosek o dofinansowanie operacji pn. Rekultywacja Jeziora Dużego w Lubaszu. Wniosek zarówno w LGR „Warta-Noteć” jak i w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu uzyskał akceptację. Dzięki wsparciu finansowym ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013 Gmina Lubasz może w pełni zadbać o poprawę czystości lubaskiego jeziora.

Rekultywacja jeziora polega na zamontowaniu w jego najgłębszym punkcie aeratora z napędem wietrznym, który natlenia wody jeziora. Jego pompy z dna jeziora wypompowują beztlenową wodę z siarkowodorem i fosforem (które na skutek różnicy temperatur dna i powietrza zaraz paruje) wtłaczając w to miejsce natlenioną wodę z lustra wody. Takie działanie stwarza warunki do rozwoju roślin wodnych i gdy jeszcze dojdą do dna promienie słońca po strąceniu sinic, które zawładnęły jeziorem, życie w jeziorze odrodzi się, a ryby będą miały zdrowe warunki rozwoju. W zakres całego projektu wchodzi także proces tzw. biomanipulacji. Polega on na wpuszczeniu do jeziora ryb drapieżnych, takich jak szczupak, sandacz, które sprzyjają odbudowie równowagi między roślinami i rybami.

W dniu 15 listopada mieszkańcy Lubasza mogli być świadkiem biomanipulacji. Zarybienie lubaskiego jeziora przerodziło się w festyn z udziałem przedszkolaków, dzieci i nauczycieli ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Gospodarzem tego wydarzenia był Wójt Gminy Lubasz Zbigniew Jahns. Wójt podkreślił, że aby pomóc w oczyszczeniu Jeziora Dużego Gmina Lubasz przeprowadza właśnie proces jego rekultywacji czego widocznym elementem jest ciągła praca aeratora z napędem wietrznym, który nieustannie natlenia toń jeziora. Kolejnym ważnym elementem prowadzonej rekultywacji jest jego zarybienie drapieżnymi gatunkami ryb, wszystko w celu przywrócenia równowagi biologicznej naszego jeziora. Wójt opowiedział młodzieży jak doszło do tego, że nasze jezioro zachorowało, pokazał jak należy leczyć by jezioro było zdrowe i czyste. Pan Wójt poprosił młodzież o pomoc w leczeniu i ratowaniu jeziora.

Dzieci z lubaskich szkół mogły własnoręcznie wpuścić ryby do jeziora, co wcale nie było takie proste. Zwinne ryby wyślizgiwały się z rąk dzieci. Dzieci nadawały wpuszczanym rybkom imiona. Zostało to potwierdzone stosownymi dyplomami. Następnie właściciele gospodarstwa rybackiego z Teresina koło Trzcianki, Pan Marek Sanocki z synami, bo właśnie od nich pochodziły wpuszczane ryby, otworzyli zasuwy w zbiornikach z rybami, które popłynęły do jeziora. Całe wydarzenie zarejestrowała telewizja Antserwis z Czarnkowa.

Była to żywa lekcja biologii dla naszych milusińskich. Czyż nie lepiej uczyć się w ten sposób, na własne oczy widząc ryby, o których uczą się w podręcznikach biologii. Nie zapomniano również o słodyczach dla dzieci, a także o gorącym poczęstunku – dla uczestników tego wydarzenia przygotowano niespodziankę w postaci smacznych wędzonych rybek. Poczęstunek zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu a uwędzili ryby i podali uczestnikom wspomniani właściciele gospodarstwa rybackiego.

Andrzej Jusiewicz

Piotr Błoch

Gmina Lubasz

Foto Jacek Sokołowski

Bez kategorii

O autorze

Malownicze położenie na skraju Puszczy Noteckiej, bogactwo wydm śródlądowych, pagórków, rynnowe jeziora i czystość już na początku wywołują przyjemne skojarzenia gości i mieszkańców... Więcej informacji w Menu>O gminie>Podstawowe informacje